mouseiosxZwhs001

Σήμερα επισκεφθήκαμε ένα μουσείο αλλιώτικο από τα άλλα, ένα μουσείο που είναι και σπίτι, αφού σε αυτό μένουν ο Μίμης και η Λόλα, το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης!

Σε αυτό το μουσείο παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Ζωντανεύοντας τα παλιά παιχνίδια". Ο Μίμης και η Λόλα, που μας υποδέχθηκαν όλο χαρά στη μικρή αυλή τους, μας μίλησαν για τον παππού τους που τους έστειλε μια βαλίτσα γεμάτη με παλιά παιχνίδια και αναμνήσεις!

Μάθαμε λοιπόν πως τον καιρό των παππούδων και των γιαγιάδων μας τα παιδιά έπαιζαν με παιχνίδια φτιαγμένα από υλικά που έβρισκαν στο σπίτι και την αυλή τους. Επίσης, πως φορούσαν σχολικές ποδιές και κάθονταν σε θρανία ξύλινα, διαφορετικά από τα δικά μας! Είδαμε παλιούς χάρτες που κρεμούσαν στις τάξεις τους και κάτι που δεν μας άρεσε καθόλου: τη βέργα του δασκάλου για τα "άτακτα" ή "αδιάβαστα" παιδιά!

Μπήκαμε μέσα σε μια παλιά τάξη, με τον πράσινο πίνακα της κιμωλίας και την ξυλόσομπα και καθίσαμε στα θρανία με σταυρωμένα τα χεράκια, έτοιμα να κάνουμε κι εμείς μάθημα!

Αλλά πόσο μας άρεσε όταν βγήκαν από τη βαλίτσα τα παλιά παιχνίδια και όταν φτιάξαμε εμείς τα δικά μας! Και μετά καταχαρήκαμε παιχνίδι: ανεβήκαμε στην μικρή πλατεία, πάνω από το μουσείο για να παίξουμε σχοινάκι, τσέρκια, σβούρες! Τι όμορφη μέρα ήταν αυτή που συνδύαζε "μάθημα" και παιχνίδι στην όμορφη Πλάκα!

mouseiosxZwhs001
mouseiosxZwhs0012