readandshare001

Υπεύθυνη δράσης: Σίσσυ Τσιφλίδου

Στις αναγνώσεις της Γ1΄Τάξης συνεργάστηκε και η εκπαιδευτικός Βεκιαροπούλου Κωνσταντίνα.

Το σχολείο μας πήρε μέρος με πολλή χαρά στη δράση του Ελληνικού τμήματος της ΙΒΒΥ- Κύκλος του ελληνικού παιδικού βιβλίου "Διαβάζω & Μοιράζομαι – Read & Share" με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του παιδιού και την Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού.

Πριν από μια εβδομάδα περίπου παραλάβαμε 26 βιβλία από τον Κύκλο του ελληνικού παιδικού βιβλίου για διαφορετικές ηλικίες που διαβάστηκαν στον χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου από τα μεγάλα παιδιά της Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξης του Ολοήμερου, αλλά και την Γ1΄ και Δ1΄ Τάξη του πρωινού μας σχολείου. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την ιδέα να διαβάσουν βιβλία, να γράψουν για αυτά και να τα ελευθερώσουν με τη σειρά τους για να διαβαστούν και από άλλα παιδιά. Μάλιστα, την ημέρα της ελευθέρωσής τους, έγιναν πρεσβευτές της ανάγνωσης και εξηγούσαν στα έκπληκτα παιδάκια που δεν πίστευαν ότι βιβλία τα περίμεναν μόνο με την υποχρέωση να τα ελευθερώσουν και αυτά με τη σειρά τους, τι ακριβώς γίνεται και πώς!

Στο σχολείο ρωτούσαν συνέχεια: «Πότε θα πάμε; Πού; Όλοι μας; Θα προλάβουμε να τα διαβάσουμε όλα;» Τελικά όχι μόνο τα διάβασαν αλλά έμειναν μέσα και στο διάλειμμα γιατί μερικά βιβλία τα συνεπήραν τόσο που δεν μπορούσαν να τα αφήσουν από τα χέρια τους. Έδειχναν στους συμμαθητές και στις συμμαθήτριες τους κάτι που τους έκανε εντύπωση, ήθελαν να μοιραστούν κάτι που τα εντυπωσίασε ή τους θύμισε μια κοινή τους εμπειρία μέσα στο σχολείο, ήθελαν να τα πάρουν στο σπίτι, να τα διαβάσουν, να γράψουν κάτι για αυτά. Ένα κοριτσάκι είπε: «Ξέρετε πως αυτό το βιβλίο μιλά για ένα παιδάκι που το κορόιδευαν γιατί φορούσε γυαλιά; Ήθελα να το ξέρετε… Να μείνω μέσα να το τελειώσω; Θέλω μόνο λίγες σελίδες! Μου αρέσει πάρα πολύ!» ή «Αυτό το βιβλίο μου άρεσε, με εντυπωσίασε… Μιλούσε για ένα αγόρι τον Φέλιξ που είχε μαύρα μάτια και ο μπαμπάς του γαλάζια και για αυτό του είπε μια ιστορία…» Άλλα συζητούσαν, ειδικά για αυτά των γνώσεων: «Πώς γράφεται ο τύπος του νερού;» αναγνώρισαν λέξεις που έμαθαν στο μάθημα της Φυσικής και τις έδειχνε το ένα στο άλλο! Και βέβαια μαζί με τα παιδιά διαβάσαμε και εμείς οι εκπαιδευτικοί τα όμορφα βιβλία που μας έστειλε ο Κύκλος του ελληνικού παιδικού βιβλίου τον οποίο πολύ ευχαριστούμε και συγχαίρουμε για την πολύ ωραία αυτή δράση που ενθουσίασε εκπαιδευτικούς, παιδιά και γονείς!

Για το επόμενο ταξίδι τους βάλαμε στα σακουλάκια σαν δώρο για τον επόμενο αναγνώστη και αναγνώστρια έναν μικρό χριστουγεννιάτικο οδηγό -μέρες που είναι- για το πώς μπορεί να περάσει κανείς Καλά Χριστούγεννα με καλή διάθεση και χαμόγελο, από το εξαιρετικό βιβλίο του Ματ Χέιγκ «Το αγόρι που το είπαν Χριστούγεννα» (είναι οι κόκκινες κάρτες που βλέπετε στις φωτογραφίες!)

Στις 11 Νοεμβρίου 2019 το απόγευμα, στο δημοτικό Γυμναστήριο του Δήμου Μοσχάτου τα βιβλία ελευθερώθηκαν προκειμένου να συναντήσουν άλλα παιδιά, να διαβαστούν από τον επόμενο αναγνώστη και αναγνώστρια με την ευχή όλων των παιδιών που τα διάβασαν να τα συντροφεύει:

"Να διαβαστείτε από πολλά παιδιά και μην ξεχάσετε: όταν κάποιος-α τελειώνει το βιβλίο,

αν θέλει γράφει κάτι για αυτό και το αφήνει με τον ίδιο τρόπο σε έναν χώρο

όπου μπορεί να συναντηθεί με ένα άλλο παιδί!

Καλό σας ταξίδι"

readandshare001