bookday001

12/06/2018

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων - Σύλλογος Διδασκόντων

4ου Δημοτικού Σχολείου Μοσχάτου

Καλωσορίζοντας τα νέα βιβλία στη βιβλιοθήκη μας!
Μια πολύ ξεχωριστή μέρα!

Περισσότερα από 30 νέα βιβλία δώρισε στη βιβλιοθήκη μας ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας! Το σύνολο των βιβλίων αγοράστηκε από βιβλιοπωλείο της πόλης μας στο πλαίσιο ενίσχυσης της σχολικής βιβλιοθήκης και των βιβλιοπωλείων της γειτονιάς μας!

bookday002

Νέοι τίτλοι, σύγχρονες θεματικές, ανανεωτικές τεχνικές εικονογράφησης που κατόρθωσαν να τραβήξουν το βλέμμα, να συγκεντρώσουν την προσοχή, να ταξιδέψουν τη φαντασία και να αυξήσουν τις αναγνωστικές προσδοκίες!

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τους γονείς μας για το πολύτιμο αυτό δώρο!!

bookday010

Το σχολείο μας με τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων ξεκίνησε να φτιάχνει θεματικές βαλίτσες για όλες τις τάξεις αλλά και για κάθε τάξη ιδιαίτερα!

Η αρχή της πρωτοβουλίας αυτής έγινε!

Στην κατηγορία των βιβλίων γνώσεων και ειδικότερα της θεματικής των βιβλίων γνώσεων ιστορικού περιεχομένου καλωσορίσαμε τα βιβλία για τον κυκλαδικό πολιτισμό, τις Μυκήνες και την αρχαϊκή τέχνη και τα βιβλία γνώσεων για παιδιά από τη Νομική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος!

Επίσης καλοδεχτήκαμε και μυθιστορήματα καταξιωμένων συγγραφέων για τα μεγαλύτερα παιδιά, όπως και τη θεματική συγγραφέων, ξεκινώντας με έργα της συγγραφέα Αγγελικής Δαρλάση!

bookday007

Τον προηγούμενο καιρό η διευθύντρια του σχολείου σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων κατήρτισε θεματικές λίστες βιβλίων που αφορούσαν όλες τις τάξεις του δημοτικού σχολείου. Όταν ο Σύλλογος μάς έφερε τα νέα βιβλία, η ίδια ανέλαβε με χαρά και παρουσίασε στα μικρά παιδιά τις δικές τους θεματικές στο πλαίσιο μιας προσπάθειας γνωριμίας των νέων βιβλίων που ενθουσίασε τα παιδιά τα οποία γεμάτα ανυπομονησία περίμεναν την ώρα που θα τα αφήναμε ελεύθερα να τα ξεφυλλίσουν!

bookday017

bookday014

Θα πρέπει να αναφερθεί ότι όλη αυτή τη χρονιά και το σχολείο συνέβαλε στην αγορά πολύ αξιόλογων βιβλίων με χρήματα από τον υπολογαριασμό του  για να υποστηρίξει τις καινοτόμες δράσεις του σχολείου αλλά και την εκπαιδευτική διαδικασία! Τα βιβλία αυτά επίσης πέρασαν στη σχολική μας βιβλιοθήκη!

Κι ένα ανέλπιστο δώρο!

Η ομάδα της ζωγραφικής, από τις δραστηριότητες που οργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων για τα παιδιά του σχολείου, δώρισε στη βιβλιοθήκη μας ένα πολύ όμορφο και ιδιαίτερα ξεχωριστό έργο ζωγραφικής, φτιαγμένο από τα ίδια τα παιδιά με την καθοδήγηση της εικαστικού τους, κας Ιωάννας Βαλσαμάκη.

Ευχαριστούμε πολύ, γονείς και παιδιά! Να είστε σίγουροι ότι το έργο των παιδιών με πολλή χαρά θα βρει την πιο όμορφη θέση μέσα σε αυτό τον χώρο!

bookday020

Δε θα μπορούσαν, όμως, να λείπουν από την παρουσίαση και οι μικροί μας… δωρητές! Βιβλία αγορασμένα από τα ίδια τα παιδιά για τη βιβλιοθήκη μας! Συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας για την όμορφη πρωτοβουλία τους στο πλαίσιο της δράσης

«Διαβάζω και αλλάζω»!

Και του χρόνου! Πάντα να σας διακρίνουν τέτοιες πρωτοβουλίες και να γίνεστε φωτεινό παράδειγμα για όλους μας!

bookday001
bookday002