izadora012
Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για Δημοτικά Σχολεία

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασίζεται στη συγκινητική ιστορία μιας ξεχωριστής πάπιας, της Ιζαντόρα Ντακ, της συγγραφέως Στέλλας Μιχαηλίδου, κι έχει ως βασικούς στόχους την ενθάρρυνση της συναισθηματικής έκφρασης και την ευαισθητοποίηση των παιδιών σχετικά με την αποδοχή της διαφορετικότητας. Οι περιπέτειες της πάπιας Ιζαντόρα Ντακ είναι εμπνευσμένες από την αληθινή ιστορία της κορυφαίας χορεύτριας σύγχρονου χορού Ιζαντόρα Ντάνκαν.
Το εργαστήριο απευθύνεται στους μαθητές των μικρότερων τάξεων του Δημοτικού σχολείου (α΄, β’, γ’ και δ’ δημοτικού) και υλοποιείται σε μία δίωρη συνάντηση στο κάθε συνεργαζόμενο σχολείο. Βασισμένο σε τεχνικές εκπαιδευτικού δράματος, καθώς και σε μουσικοπαιδαγωγικές μεθόδους, το εργαστήριο προσκαλεί τους μικρούς μαθητές να παίξουν παιχνίδια ρόλων, να χορέψουν, να τραγουδήσουν και να πειραματιστούν με τη φωνή τους, αλλά και να συνεργαστούν παίζοντας διασκεδαστικά παιχνίδια.
Η Ιζαντόρα Ντακ κατά την περίοδο Οκτώβριος / Δεκέμβριος 2017 θα επισκεφθεί δέκα σχολεία της Αττικής.

izadora001

izadora005

izadora006

izadora007

izadora010

izadora011

izadora014
"Η Ιζαντόρα προσπάθησε κάτι να πει, αλλά οι λέξεις δεν έβγαιναν από το στόμα της. Έγειρε το κεφάλι της μπροστά, τέντωσε τα πόδια, ανοιγόκλεισε τις φτερούγες της και πριν το πάρει είδηση άρχισε να χορεύει. Δίπλωνε το σώμα της, περιστρεφόταν όλο ένταση, ισορροπούσε στο ένα πόδι και ξεδίπλωνε έτσι τη μεγάλη περιπέτεια της ζωής της“
Μια μκρόσωμη πάπια, που ζει στη Λίμνη των Κύκνων, ονειρεύεται να γίνει μπαλαρίνα κι ας είναι η τελευταία στην τάξη. Όταν ο δάσκαλος της ο κύριος Κουντεπιέ την διώχνει από το μάθημα, η Ιζαντόρα περιπλανάται απελπισμένη, μέχρι σιγά-σιγά να πιστέψει στον εαυτό της και ν' ανακαλύψει τον δικό της, μοναδικό χορό. Κύκνοι, πάπιες, γλάροι, κότσυφες και αηδόνια μάς αφηγούνται μια τρυφερή και ταυτόχρονα σκληρή περιπέτεια αυτογνωσίας, όπου το μπαλέτο και ο μοντέρνος χορός έχουν την τιμητική τους.
                                                (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)