raftakos 001

raftakos_002
raftakos_003
raftakos_004

Η θεατρική ομάδα Μικρός Νότος με τον «Ραφτάκο των λέξεων», μια εξαιρετική παράσταση, επισκέφθηκε το σχολείο μας στις 4, 9 και 10 του Μάρτη 2022, έδωσε 6 παραστάσεις για να παρακολουθήσουν όλα τα παιδιά με την τήρηση των απαραίτητων μέτρων προστασίας και μας έκανε να συγκινηθούμε μεγάλοι και παιδιά, καθώς συνειδητοποιήσαμε, πέρα από τα επίκαιρα και οικουμενικά της μηνύματα, πόσο μας έχει λείψει το καλό θέατρο. Ηθοποιοί, κείμενο, σκηνικά, όλα συνέβαλαν στο να κερδηθούν οι καλλίτερες εντυπώσεις από όλο το σχολείο που καταχειροκρότησε με ζεστασιά και ενθουσιασμό τη διαδραστική παράσταση, η οποία παίχτηκε πέρσι με μεγάλη επιτυχία στο 'Ιδρυμα Κακογιάννη και πλέον έρχεται και στα σχολεία.

«Ο Ραφτάκος των λέξεων», ένα σύγχρονο παραμύθι που έχει κερδίσει τις καρδιές μικρών και μεγάλων, τρυφερό, συγκινητικό και επίκαιρο όσο ποτέ, μιλά για τη δύναμη των λέξεων, για την ανάγκη της ανθρώπινης επικοινωνίας, για την αγάπη, την παρηγοριά και τη ζεστασιά που προσφέρει ο ανθρώπινος λόγος.

Η θεατρική ομάδα Μικρός Νότος ζωντάνεψε μπροστά στα μάτια μας ένα πολύ αγαπημένο βιβλίο μικρών και μεγάλων με αγνά υλικά όπως είναι η ζωντανή μουσική, η κίνηση, η διάδραση και η παντομίμα.

Κι όλοι εμείς τη χαρήκαμε πολύ: γελάσαμε, συγκινηθήκαμε, προβληματιστήκαμε! Ευχαριστούμε την ομάδα του Μικρού Νότου για τις πάντα φροντισμένες παραστάσεις της και για το υλικό με τις δραστηριότητες πριν και μετά την παράσταση που μας έστειλε, ήταν όλες οι προτάσεις εξαιρετικές και θα τις αξιοποιήσουμε. Ελπίζουμε με νέα παράσταση να ξανάρθει στο σχολείο μας!