lyrikh001

Στη σημερινή επίσκεψη της Εθνικής Λυρικής Σκηνής στο σχολείο μας απολαύσαμε μια ξεχωριστή παράσταση, διαφορετική από όσες γενικά παρακολουθούμε! Μικρές και μεγάλες κούκλες ζωντάνεψαν επί σκηνής με τη βοήθεια των συντελεστών που τους έδωσαν φωνή, κίνηση εκφραστική και τις μετέτρεψαν σε ηθοποιούς που έκλεψαν κυριολεκτικά την παράσταση. Επί σκηνής ήταν και ο μουσικός που με τη ζωντανή συνοδεία του πιάνου συνέβαλε στο να αποκτήσουν τα παιδιά μια πρώτη επαφή και εμπειρία με το είδος του λυρικού θεάτρου.

Οι εκπαιδευτικές και Κοινωνικές Δράσεις της ΕΛΣ φέτος φέρνουν σε δημοτικά σχολεία την αριστουργηματική όπερα κουκλοθεάτρου El retablo de maese Pedro, που συνέθεσε πριν από εκατό σχεδόν χρόνια ο Μανουέλ ντε Φάγια (1876-1946), ένας από τους σημαντικότερους νεωτεριστές της ισπανικής μουσικής, και συνδυάζει ιδανικά τον μαγικό κόσμο της όπερας με την πανάρχαια τέχνη του κουκλοθεάτρου. Στην όπερα που συνέθεσε ο ντε Φάγια ως φόρο τιμής στον μεγάλο συγγραφέα Μιγκέλ ντε Θερβάντες, με το λιμπρέτο να βασίζεται πάνω σε ένα επεισόδιο του διασημότερου μυθιστορήματός του, του Δον Κιχώτη, τον πρώτο λόγο φυσικά έχει ο ρομαντικός και ονειροπόλος ιππότης με την απέραντη φαντασία.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία στις παραστάσεις του El retablo de maese Pedro, μιας όπερας κουκλοθεάτρου μικρής διάρκειας αλλά μεγάλης φαντασίας, όχι μόνο να διασκεδάσουν, αλλά και να μυηθούν στον κόσμο του λυρικού θεάτρου.

Από τις μαγικές στιγμές η είσοδος της μεγάλης κούκλας του Δον Κιχώτη, ο παιχνιδιάρης αφηγητής που όλο ξεχνιέται, πλατειάζει και τον μαλώνει ο μαστρο-Πέδρο, το σκηνικό του φεγγαριού στη φυγή των δύο ερωτευμένων, αλλά, αυτή που σίγουρα θα μείνει αξέχαστη, είναι η στιγμή που οι κούκλες κατεβαίνουν από τη σκηνή και έρχονται στα παιδιά για να γνωριστούν από κοντά!

lyrikh001
lyrikh002