piop001

Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Κουλελή

Τα παιδιά του Δ1΄ επισκέφθηκαμε την Τετάρτη 24/1/2018 τη Βιβλιοθήκη του Πολιτιστικού Ομίλου της Τραπέζης Πειραιώς στην οδό Σαλαμίνος στις όχθες του Ιλισσού. Στη βιβλιοθήκη, που δραστηριοποιείται στα εκπαιδευτικά προγράμματα για μαθητές και μαθήτριες του δημοτικού σχολείου, η τάξη παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Τα παιχνίδια άλλοτε και τώρα", μια συγκριτική παρουσίαση των αρχαίων και σύγχρονων παιχνιδιών.

Ένα κορίτσι φτερουγίζει στον Κεραμεικό Χρήστος Μπουλώτης Ζωγραφιές  Βασίλης ΠαπατσαρούχαςΓια το στάδιο της προετοιμασίας της επίσκεψης η Βιβλιοθήκη μάς έστειλε το βιβλίο του Χρ. Μπουλώτη "Ένα κορίτσι φτερουγίζει στον Κεραμεικό". Η μεγαλόφωνη ανάγνωση του έργου, το οποίο ενσωμάτωνε διακειμενικά ιστορικά στοιχεία, η σύνδεσή του με την ιστορία της Δ΄ Τάξης, συνέβαλαν στο να συνθέσουν την τοιχογραφία της Αρχαίας Αθήνας την εποχή του Πελοποννησιακού πολέμου, την πληρέστερη κατανόηση της ζωής της μικρής Μύρτιδας και τη δυνατότητα σύνδεσης με το σύγχρονο βίωμα. Στο ιστορικό φόντο της αφήγησης μια ομάδα παιδιών παίζει παιδικά παιχνίδια, χαίρεται, ωριμάζει, εντάσσεται στο κοινωνικό σύνολο, μεγαλώνει...

Στη Βιβλιοθήκη τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν αντίγραφα παιδικών παιχνιδιών από Μουσεία της Αθήνας, καθώς και να κατασκευάσουν τα δικά τους από πηλό. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να χαρούν παίζοντας τα ίδια τα παιχνίδια που επαιζαν τα συνομίληκά τους παιδιά στην Αρχαία Αθήνα.

Τη χαρήκαμε αυτήν την επίσκεψη, τον περίπατο στο ποτάμι, τη γνωριμία με μια κοντινή μας βιβλιοθήκη, καθώς και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε.

Ευχαριστούμε τις υπεύθυνες της Βιβλιοθήκης για τη συνεργασία, τη γυμνάστρια του σχολείου μας κα Χριστίνα Πανταζή, καθώς και την πρόεδρο του Συλλόγου μας, κα Ζαχαρώ Δαγκινάκη, που μας συνόδευσαν.

myrtis

Για το επόμενο στάδιο επεξεργασίας της επίσκεψης όπου οι εμπειρίες των μαθητών και μαθητριών ενισχύονται μέσα από  τη συζήτηση και διάφορες άλλες δραστηριότητες, η τάξη θα γνωρίσει τη Μύρτιδα και θα εμπλουτίσει τις γνώσεις της γύρω από τη ζωή και τα έργα στην Αρχαία Αθήνα, την εποχή του χρυσού αιώνα του Περικλή και του Πελλοπονησιακού πολέμου που ακολούθησε, μέσα από ένα άλλο εξαιρετικό βιβλίο γνώσεων με μυθοπλαστική αφήγηση, το "Μύρτις οι ζωές της" της Μαρίας Αγγελίδου.

piop001a  piop002

piop003  piop004