bibliodesia001

Εκπαιδευτικός: Τσιφλίδου Σίσσυ

«Το βιβλίο μέσα κι έξω» είναι ένα βιωματικό πρόγραμμα καλλιέργειας της Φιλαναγνωσίας και γνωριμίας των μαθητών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με την τέχνη της Βιβλιοδεσίας.

Στόχοι του προγράμματος είναι να ενισχυθεί: α) ο σεβασμός και η αγάπη των μαθητών για το βιβλίο, β) η δημιουργικότητά τους, γ) η κριτική τους σκέψη, δ) η αισθητική τους αγωγή, ε) η κατανόησή τους για επαγγέλματα πιο σπάνια, όπως αυτό του βιβλιοδέτη και στ) η αντίληψή τους για τη σύνθετη διαδικασία παραγωγής ενός προϊόντος.

Το πρόγραμμα αυτό του Ιδρύματος Λαμπράκη έχει λάβει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Φ14/ΦΜ/154810/160223/Δ1). Περιλαμβάνει την ανάπτυξη δράσεων Φιλαναγνωσίας με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών και την πραγματοποίηση μιας ενδοσχολικής εργαστηριακής συνάντησης διάρκειας 4 διδακτικών ωρών, η οποία θα πραγματοποιηθεί εντός του ωραρίου λειτουργίας του σχολείου.

Τα παιδιά του Γ2΄είχαν σήμερα την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε αυτό το πρόγραμμα. Ξεκινήσαμε με τις ατομικές σελίδες του καθενός που ενώθηκαν για να φτιάξουμε ένα μικρό βιβλιαράκι. Στη διάρκεια της κατασκευής του κάθε παιδί γνώριζε το τεζάκι (το εργαλείο που χρησιμοποιεί ο βιβλιοδέτης για το ράψιμο των βιβλίων) και το πρεσάκι ενός καλλιτεχνικού βιβλιοδετείου και μάθαινε πώς μπορούσε να ράψει τις σελίδες του. Η κα Γεωργίου έδειξε στα παιδιά τον τρόπο κατασκευής, υφές τυπογραφικών, εργαλεία (τα ενθουσίασαν οι τυπογραφικές σφραγίδες) και δείγματα βιβλίων που μπορεί να χρειάστηκαν και έναν χρόνο για να φτιαχτούν!

Με την ολοκλήρωση του εργαστηρίου οι μαθητές δημιούργησαν το δικό τους βιβλίο (16σέλιδο), με προοπτική, αφού έχουν στη συνέχεια να αναπτύξουν δράσεις Φιλαναγνωσίας, να γεμίσουν το περιεχόμενο του βιβλίου τους με δικές τους δημιουργίες (π.χ. κειμενικές, ποιήματα, εικαστικές κ.ά.)

bibliodesia001
bibliodesia002