28 okt 002

Το πρωί της Παρασκευής 27 Οκτωβρίου 2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της Γ΄Τάξης και των δύο σχολείων πραγματοποίησαν την εορταστική τους εκδήλωση παρουσία Γονέων και Εκπαιδευτικών των σχολείων. Να συγχαρούμε τα μικρά παιδιά που με τόση θέρμη παρουσίασαν ένα αξιόλογο αποτέλεσμα και τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων όπως και τη μουσικό των σχολείων μας για την αξιέπαινη προσπάθειά τους.

Δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτές οι εκδηλώσεις στοχεύουν σε ό,τι ονομάζουμε "συγκρότηση της εθνικής μας ταυτότητας" και αποβλέπουν στο να καλλιεργηθεί η ιστορική μνήμη των παιδιών μας τα οποία δε βίωσαν την τραγική περίοδο αλλά μέσα από την επαφή τους με αυτή με ποικίλους τρόπους (θεατροποιημένος λόγος, ποίηση, οπτικοακουστικό υλικό) μπορούν να εκτιμήσουν το μέγεθος της συμβολής του λαού μας στην αναχαίτιση των εχθρικών στρατευμάτων, την ηρωική του αντίσταση, την προσπάθεια υπεράσπισης ιδανικών όπως είναι η ελευθερία και η αξιοπρέπεια του ανθρώπου.

Στη σημερινή εκδήλωση τιμήσαμε και τη γαλανόλευκη σημαία την ελληνική, σύμβολο ιερό των αγώνων και των θυσιών του πολύπαθου λαού μας.

Ας ευχηθούμε

Ποτέ πια πόλεμος Ειρήνη σε όλη τη γη!

28 okt 002

28 okt 003