P001

Την Κυριακή 17/12/2017 στις 12:00 το μεσημέρι και με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων τα παιδιά αλλά και οι γονείς του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν στην αίθουσα εκδηλώσεων και να γνωρίσουν έναν εξαιρετικό πολυβραβευμένο συγγραφέα, τον Βασίλη Παπαθεοδώρου. Στην εκδήλωση συνέβαλαν και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, κ. Βασιλάκος Αργύρης και κ. Τσιφλίδου Σίσσυ, που οργάνωσαν ομάδα υποδοχής του συγγραφέα από τα παιδιά της ΣΤ΄Τάξης, καθώς και η μουσικός του σχολείου μας, κ. Κατερίνα Βανού, που οργάνωσε μια μεικτή χορωδία από παιδιά της Ε΄και ΣΤ΄Τάξης με σκοπό να τραγουδήσουμε όλοι μαζί τη μέρα της συνάντησης όμορφα χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων τόσο για τη θαυμάσια ευκαιρία που είχαν τα παιδιά να γνωρίσουν από κοντά και να συνομιλήσουν με έναν καταξιωμένο συγγραφέα της παιδικής και εφηβικής λογοτεχνίας όσο και για την αγορά αντιτύπων του έργου "Ναι, Βιρτζίνια, υπάρχει Άγιος Βασίλης" προκειμένου τα παιδιά να προετοιμαστούν για τη συνάντηση αυτή.

Τα αντίτυπα στο τέλος της εκδήλωσης υπογράφτηκαν από τον κ. Παπαθεοδώρου και, μαζί με δύο άλλα βιβλία του που μάς δώρισε ο εκδοτικός οίκος, πήραν τον δρόμο για τη δανειστική μας βιβλιοθήκη. Περάσαμε μια πολύ όμορφη ξεχωριστή μέρα πλούσια σε εικόνες και εμπειρίες που θα θυμόμαστε και θα ανακαλούμε με συγκίνηση. Την εκδήλωση πλαισίωσε το Bazaar κούπας του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, έκθεση των βιβλίων του συγγραφέα από τον εκδοτικό του οίκο, γλυκά κεράσματα και κληρώσεις των βιβλίων του, κλήρωση ηλεκτρονικού παιχνιδιού για τα παιδιά που συμμετείχαν στη συγκέντρωση τροφίμων για τους πλημμυροπαθείς της Μάνδρας Αττικής και μια έκθεση εικαστικού ενδιαφέροντος: μπότες χριστουγεννιάτικες ζωγραφισμένες με ιδιαίτερες τεχνικές από τα παιδιά που συμμετέχουν στις δραστηριότητες του Συλλόγου. Όπως σημείωσε και ο συγγραφέας, ευχόμαστε να διατηρηθεί αυτή η ζεστή ατμόσφαιρα και η θετική αύρα που διέκρινε στο σχολείο μας και να έχουμε και στο μέλλον ανάλογες πρωτοβουλίες που προάγουν το πολιτισμικό φορτίο των παιδιών μας.

Καλές γιορτές σε όλους!

Περίληψη του έργου

Το βιβλίο αυτό είναι βασισμένο στην αληθινή ιστορία της Βιρτζίνια Ο'Χάνλον και στο πιο πολυδιαβασμένο άρθρο εφημερίδας παγκοσμίως, που ενέπνευσε πλήθος βιβλίων, ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών εκπομπών, θεατρικών έργων. Πρόκειται για μια τρυφερή χριστουγεννιάτικη ιστορία που εκτυλίσσεται από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του ’70. Όλα αρχίζουν το 1897, όταν το οκτάχρονο κοριτσάκι στέλνει ένα γράμμα στη νεοϋορκέζικη εφημερίδα Σαν, την πιο αξιόπιστη της εποχής, ρωτώντας για την ύπαρξη του Αϊ-Βασίλη. Οι συντάκτες της εφημερίδας, έπειτα από πολλή σκέψη, αποφασίζουν να απαντήσουν στο ερώτημα που βασανίζει όλα τα παιδιά. Το γράμμα της Βιρτζίνια, αλλά και η απάντηση της εφημερίδας, μέσω του αρχισυντάκτη της Φράνσις Τσερτς, γίνονται ύμνος στην ξεγνοιασιά και την παιδικότητα που αποπνέουν τα Χριστούγεννα.

Οι μικροί αναγνώστες θα γνωρίσουν σημαντικές στιγμές από τη ζωή της ηρωί­δας, θα μοιραστούν την πίστη της στο πνεύμα και στο νόημα των γιορτών και θα ανακαλύψουν πώς ένα τέτοιο γράμμα μπορεί να αλλάξει τον κόσμο μας για πάντα. Ένα τρυφερό βιβλίο που αποδεικνύει στα παιδιά πως ο Άγιος Βασίλης υπάρχει, όχι μόνο τις μέρες των Χριστουγέννων, αλλά και όλη τη χρονιά, για να ζεσταίνει τις καρδιές τους.

Βιογραφικό του συγγραφέα

Ο Βασίλης Παπαθεοδώρου γεννήθηκε το 1967 στην Αθήνα. Τελείωσε τη Γερμανική Σχολή Αθηνών και σπούδασε μεταλλουργός και χημικός μηχανικός στο ΕΜΠ, ενώ έκανε μεταπτυχιακά στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Έχει κυκλοφορήσει έως τώρα πάνω από είκοσι μυθιστορήματα, στα οποία προτρέπει τα παιδιά και τους νέους να έχουν κριτική ματιά απέναντι σε πρόσωπα και καταστάσεις. Σε συνεργασία με τις Εκδόσεις Καστανιώτη επισκέπτεται σχολεία καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων και ιδεών με τα παιδιά πάνω στα βιβλία. Έχει τιμηθεί με το Κρατικό Βραβείο και το Βραβείο του περιοδικού Διαβάζω, ενώ επίσης έχει διακριθεί δύο φορές από τον Κύκλο Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου (Ibby Greece) και τρεις φορές από τη Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά.

P006

P007

P008

P009