eirhnh001

Τα τμήματα της Γ΄και Δ΄Τάξης στο πλαίσιο του 27ου Μαθητικού Φεστιβάλ του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν ποικιλότροπα ενεργοποιώντας τη φαντασία τους, αξιοποιώντας δημιουργικά μοτίβα, σύμβολα, εμβληματικά κείμενα για την ειρήνη, χαρίζοντάς μας ένα αισθητικό αποτέλεσμα πέρα από κάθε ενήλικη προσδοκία και επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά τα λόγια του Πικάσο:

"Κάθε παιδί είναι καλλιτέχνης,

το θέμα είναι αν θα παραμείνει καλλιτέχνης μεγαλώνοντας...".

Την ειρήνη δεν τη σκεφτόμαστε μόνο με αφορμή μια εκδήλωση. Η καλλιέργεια αξιών όπως η αλληλεγγύη, ο σεβασμός, η φιλανθρωπία, η ισοτιμία, το δικαίωμα στη διαφορετικότητα είναι και πρέπει να παραμένει στην ημερήσια διάταξη της σχολικής ατζέντας των δραστηριοτήτων. Γιατί οι πανανθρώπινες αξίες διδάσκονται και εμπνέονται δια του παραδείγματός μας.

Κάθε φορά, όμως, που τυχαίνει πολλοί άνθρωποι στην εκπαιδευτική διαδικασία να ασχοληθούν με το φλέγον αυτό θέμα, παρατηρούμε πόσο τα παιδιά αφομοιώνουν ιδέες, ενστερνίζονται θέσεις και συμπεριφορές, διαμορφώνουν με οικείους τρόπους στάσεις ζωής. Καθώς μάς παροτρύνει ο μεγάλος μας ποιητής Γιάννης Ρίτσος:

"μες στην ειρήνη διάπλατα ανασαίνει όλος ο κόσμος με όλα τα όνειρά μας
Δώστε τα χέρια αδέρφια μου,
αυτό ' ναι η ειρήνη".

eirhnh001