akoume ena vivlio

istoriesON

Ξεκίνησαν οι ιστορίες για παιδιά! Μια σημαντική πρωτοβουλία της δημόσιας τηλεόρασης για τη βιωματική επαφή των παιδιών με την ελληνική λογοτεχνία, μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ2. Πρόκειται για ένα πρωτότυπο παιδικό πρόγραμμα, προϊόν της συνεργασίας της ΕΡΤ με το Εθνικό Θέατρο.
Γνωστοί ηθοποιοί του Εθνικού Θεάτρου, όπως ο Δημήτρης Λιγνάδης, ο Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, η Ράνια Οικονομίδου, η Έμιλυ Κολιανδρή, η Τζόυς Ευείδη, ο Γιώργος Πυρπασόπουλος και η Αλίκη Αλεξανδράκη βρέθηκαν στους χώρους του Εθνικού και διαβάζουν λογοτεχνικά κείμενα από τα Ανθολόγια του Δημοτικού Σχολείου.

1ο επεισόδιο

istories gia paidia001 2ο επεισόδιο

istories gia paidia 2

istories gia paidia 3

istories gia paidia 4

ακούω ένα βιβλίο

ένα παραμύθι, μια ιστορία

Η Πρεσβεία της Σουηδίας στην Ελλάδα σε συνεργασία με τον Μάρτη θα ανεβάζει κάθε Παρασκευή μια ιστορία του Άλφονς, του αγαπημένου Σουηδού μικρούλη που δημιούργησε η Gunilla Bergström και με τον οποίο μεγάλωσαν εκατομμύρια παιδάκια σε όλο τον κόσμο!

kathemeramazi004

και εδώ μια ξεχωριστή πρόταση:

"βιντεο-ξεφυλλίσματα" ή αλλιώς... "μαθαίνω να διαβάζω μόνος-η μου"!

διαβάζω ένα βιβλίο και διαλέγω δραστηριότητες

Εγγραφείτε στη σελίδα της Τελείας και γίνετε μέλος των παγκόσμιων δράσεων με αφορμή το βιβλίο του Π. Ρέινολντς

Κατεβάστε το δωρεάν pdf με συγκεντρωμένες πολλές δράσεις με αφορμή την τελεία

Δείτε βίντεο με εκπληκτικές δραστηριότητες εμπνευσμένες από την τελεία.

Διαβάστε άρθρο για τον πουαντιγισμό

Πηγή: elniplex

ακούστε σήμερα το απόγευμα

europeanschoolradio001

• Αν θέλετε να την ακούσετε ζωντανά από τη συχνότητα του Esradio, πατήστε εδώ (Τρίτη 28/4 και ώρα 18:00)
  • Αν θέλετε να την ακούσετε από το αρχείο εκπομπών του ραδιοφώνου, πατήστε εδώ (μετά την πρώτη μετάδοση της).

να μας πουν μια ιστορία;

Libraries sumutu

elniplex

O εκδοτικός οίκος Burlingtonbooks διαθέτει μερικά από τα readers του online για τους μαθητές! (έχουν και ήχο και διαδραστικές ασκήσεις ανά 3 περίπου σελίδες). Απευθύνεται σε όλους τους μαθητές (και των δημόσιων σχολείων). Οι εκπαιδευτικοί της αγγλικής γλώσσας θα το ανακοινώσουν και στην e-class όπου και θα δώσουν πιο λεπτομερείς οδηγίες για την πρόσβαση στα readers!

english books for free001